Poäng för MotoGP 2024 mästerskap

MotoGP 2024 poängsystem:

stad 1 2. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12. 13 14 15
Lopp252016131110987654321
Sprint1297654321

Poäng för MotoGP 2024 mästerskap, förare:

stadRacerPrickarSkillnaden
1J. Martin1710
2F. Bagnaia15318
3M. Marquez13635
4E. Bastianini11457
5P. Acosta10170
6M. Viñales10071
7B. Bindemedel8586
8A. Espargaro8289
9F. Di Giannantonio7497
10A. Marquez (↑ 1)51120
11M. Bezzecchi (↓ 1)45126
12F. Quartararo32139
13R. Fernandez (↑ 1)32139
14F. Morbidelli (↑ 2)31140
15M. Oliveira (↓ 2)31140
16J. Miller (↓ 1)27144
17J. Mir14157
18A. Fernandez13158
19J. Zarco9162
20T. Nakagami8163
21A. Rins (↑ 1)8163
22D. Pedrosa (↓ 1)7164
23L. Marina0171
24S. Bradl0171
25L. Savadori0171

Laget vinner lika många poäng som sina vanliga förare, eller ersättare för dem. Poäng från wildcard-racers tas inte med i beräkningen.

Poäng för MotoGP Championship, lag:

LagetPrickarqatarPortugalUSASpanienFrankrikeSpanienItalienKazakstanNederländernaTysklandStorbritannienÖsterrikeSpanienSan MarinoIndienIndonesienJapanAustralienThailandMalaysiaSpanien
1Ducati Team1804630333635----------------
2pramac racing1442832201846----------------
3Aprilia Racing Team132222251730----------------
4Gresini Racing122319103735----------------
5Red Bull KTM Factory Racing982929131710----------------
6Tech 38692428187----------------
7Team VR46831116182513----------------
8Trackhouse Racing Team411712156----------------
9Yamaha Factory Racing32513491----------------
10Team LCR1543-26----------------
11Repsol Honda Team1234-5-----------------

Poäng för MotoGP 2023 Championship, tillverkare:

TillverkarePrickarqatarPortugalUSASpanienFrankrikeSpanienItalienKazakstanNederländernaTysklandStorbritannienÖsterrikeSpanienSan MarinoIndienIndonesienJapanAustralienThailandMalaysiaSpanien
1Ducati1703734253737----------------
2KTM1072921261912----------------
3Aprilia1001520371018----------------
4Yamaha28510481----------------
5Honda1744-54----------------

En tillverkare får lika många poäng i ett lopp som sin högst rankade förare.

Om du vill kan du donera till oss snabbt och säkert via PayPal. Varje bidrag hjälper oss, ditt team World of Speed!

Du kan donera på denna länk ->Donera